2023-07-02 21:01:41

Avis: FCM vil sende fire spillere til samarbejdsklub

Ifølge Ekstra Bladet arbejder FC Midtjylland på at sende Pontus Texel, Mads Lauritsen, Andreas Nibe og Elias Olafsson til samarbejdsklubben Mafra i den kommende sæson. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

1 - 2

AaB

FC Midtjylland har tidligere haft succes med at udleje klubbens talenter til portugisiske Mafra. 

Nu forlyder det, at ulvene vil gentage den succes med hele fire spillere denne sommer. 

Ifølge Ekstra Bladet arbejder FCM-ledelsen nemlig på at sende Pontus Texel, Mads Lauritsen, Andreas Nibe og Elias Olafsson til samarbejdsklubben i den kommende sæson. 

Af de fire spillere er Olafsson det klart mest prominente navn, da han er noteret for 33 førsteholdskampe for FCM. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Avis: FCM vil sende fire spillere til samarbejdsklub
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Texel er noteret for to, Nibe har en enkelt og Lauritsen har fortsat til gode at få debut for klubben. 

Tilbage i januar kunne FCM høste frugterne af et forrygende lejeophold i Mafra, da Ousmane Diomande blev solgt til Sporting uden at få debut på Heden. 

Mafra blev i sidste sæson nummer seks i den næstbedste portugisiske række. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

1 - 2

AaB

Annonce

15 kommentarer

Se kommentarer
Annonce