2022-12-28 06:34:48

Avis: Utrecht køber Silberbauer i FC Midtjylland

FC Midtjylland står til at miste endnu en assistenttræner i form af Michael Silberbauer, der ifølge Ekstra Bladet er detaljer fra at blive cheftræner i Utrecht.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 15. runde

FT

UTR

1 - 1

FEY

FCM-træner Albert Capellas ser ud til at skulle have to nye assistenttrænere denne vinter.

Henrik Jensen er i flere uger blevet meldt tæt på jobbet som cheftræner i Kalmar, og nu er Michael Silberbauer pludselig også på vej væk fra heden.

Pilen peger mod Holland, hvor Utrecht, som Silberbauer både repræsenterede som spiller og så sent som i foråret var assistent for, køber danskeren fri af FCM.

Det skriver Ekstra Bladet onsdag morgen.

Ifølge avisen får FCM et pænt beløb for at lade Silberbauer gå, og forhandlingerne er efter sigende så fremskredne, at den 41-årige træner allerede kan tiltræde denne onsdag.

Utrecht ligger øjeblikkeligt nummer syv i den hollandske Æresdivision og fyrede for nylig Henk Fraser, som tog kvælertag på en spiller.

Læs meget mere om det her.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 15. runde

FT

UTR

1 - 1

FEY

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce