2024-08-22 18:33:47

Bekræftet: FCK henter Marcos Lopez

Det er nu blevet bekræftet, at FC København henter den peruvianske back Marcos Lopez i Feyenoord. Lejeaftalen indeholder en købsoption

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

ECL-kval - Final. runde

FT

FCK

2 - 0

KIL

Marcos Lopez kan kalde sig FC København-spiller.

Torsdag aften bekræfter løverne, at den peruvianske venstreback skifter til klubben på en lejeaftale fra Feyenoord. 

Aftalen indeholder en købsoption, som Bold også kunne fortælle onsdag.

Tidligere kunne man se, at FCK havde registreret Lopez til europæiske kampe, og derfor kommer handlen ikke som den store overraskelse.

I forbindelse med præsentationen af Lopez siger cheftræner Jacob Neestrup følgende om sin nye back:

- Marcos har en god fart på både korte og lange distancer. Han er fra sin tid på et rigtig godt Feyenoord-hold vant til at skulle forsvare mod dygtige 1:1-spillere på både store og små områder.

- Yderligere er han en fleksibel spiller offensivt, der både kan hjælpe med at bygge spillet op nedefra, centralt og bredt i banen, siger Jacob Neestrup til klubbens hjemmeside.

Marcos Lopez har spillet i Feyenoord siden 2022, efter han kom til fra amerikanske San Jose. Siden er det blevet til 45 kampe for den hollandske storklub.

Den peruvianske landsholdsspiller har vundet tre trofæer i Feyenoord. Et mesterskab, en pokaltitel og Super Cuppen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

ECL-kval - Final. runde

FT

FCK

2 - 0

KIL

Annonce

13 kommentarer

Se kommentarer
Annonce