Der blev taget alternative metoder i brug, da Mads Bidstrup spillede i RB Leipzig.
Efter en juleferie blev klubben meget sure over, at Bidstrup ikke havde lavet de løb, som han skulle, og derfor blev han straffet.
Straffen lød på en bøde på 700 euro, og så skulle han også arbejde med klubbens greenkeeper i en uge.
Det fortæller Mads Bidstrup i Viaplay-programmet Offside.
- Det går så galt i Leipzig til sidst, hvor jeg er så langt væk mentalt, og der er for mange ting, der er gået galt.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Der er nogle vilde historier dernedefra. Der er et tidspunkt, hvor vi går på juleferie, og jeg har lidt problemer med hælen, så vi blev enige om, at jeg ikke behøvede at lave alle de løb, som jeg egentlig skulle.
- De vælger så at tænde helt af på, at jeg ikke har lavet løbene i ferien, og der får jeg en straf på 700 euro, og så siger han så efter, at jeg også skal have en uge med greenkeeperen i Leipzig.
- Mandag morgen møder jeg ind med greenkeeperen, hvor jeg så skal bruge hele morgenen på at samle ukrudt mellem fliserne, fortæller Mads Bidstrup i programmet.
Hør resten af historien i videoklippet øverst i artiklen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC Nordsjælland
RB Leipzig
3F Superliga



































