


- Lige nu tænker jeg bare på, at vi er kommet i top 6. Men jeg tror også, at der er lille mål, der fylder lidt. Mit første professionelle mål - det betyder meget.
Sådan indledte Hjalte Bidstrup snakken med den skrevne presse med et skævt smil efter søndagens kamp mod FC Nordsjælland.
Den unge forsvarsspiller scorede nemlig sit første mål i sin professionelle fodboldkarriere.
Men det var ikke bare et hvilket som helst mål. Scoringen sendte nemlig Viborg i top 6.
- Det passede som fod i hose - helt perfekt. Den fik også gas i jubelscenen.
- Det er voldsomt. Jeg bliver nok svær at få ned i aften. Jeg har allerede problemer med det i forvejen. Det er virkelig noget, jeg vil huske resten af min karriere.
Artiklen fortsætter efter billedet

Selvom det er nyt for Bidstrup at score mål, var der ikke noget nyt i opspillet til målet. Det var nemlig Thomas Jørgensen, som Bidstrup har spillet sammen med på ungdomsniveau i FC København, der lagde op til scoringen.
- Nu er det jo Thomas Jørgensen, der lægger den ud igen. Det har vi også arbejdet med alle de år i København.
- Når han åbner op, og jeg kommer afsted, så ved vi, hvad vi gør. Jeg havde prøvet at lægge den ind over nogle gange, hvor det ikke lykkedes. Så må man jo selv gøre det, fortalte Bidstrup kækt.
Glæden var bestemt ikke til at tage fejl af hos den tidligere FCK-spiller, der gerne bare ville ind i omklædningsrummet og fejre sejren med holdkammeraterne.
- Jeg kan høre, at musikken brager igennem. Jeg skal ind og danse lidt og synge lidt højt, men fra næste uge af skal vi se frem til endnu en god kamp, afsluttede Bidstrup til baggrundstonerne af ”Hot” med Nik og Jay, der lød fra hjemmeholdets omklædningsrum.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere

FC Nordsjælland
Viborg FF
3F Superliga




































