

Luis Binks lægger sig fladt ned.
Det lignede længe en Brøndby-sejr i sæsonpremieren mod AGF, men i slutningen af opgøret begik Luis Binks straffespark, da han sparkede ud efter Tobias Bech.
AGF udnyttede straffesparket og scorede til 1-1.
Efter opgøret satte Brøndby-anføreren ord på situationen omkring det tilkendte straffespark over for Viaplay.
- Det skulle have været tre point. Det var dumt af mig. Jeg syntes, at jeg lavede en god tackling, og så prøvede jeg at få ham ned.
- Jeg forsøgte at stoppe den hurtige igangsætning, men jeg tror ikke, at der var nogen. Det skulle have været tre point. Det er min fejl.
Kristian Arnstad scorede for AGF, mens Bartosz Slisz sendte bolden i nettet for Brøndby.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere

AGF
Brøndby IF
3F Superliga

































