



Han scorede åbningsmålet og sendte VFF-fansene i ekstase, men det sluttede alligevel med skuffelse.
Magnus Westergaard måtte efter sit mål se FC Midtjylland score tre gange og vinde rivalopgøret med 3-1 på hjemmebane.
I slutningen af kampen blev Westergaard af Denil Castillo skubbet ude ved sidelinjen, så han røg ud mod banden og blødte fra armen efter kampen.
- Jeg synes, det er unødvendigt, at jeg blev skubbet ud i noget asfalt, men sådan er det, siger Westergaard til TV2 Sport.
Målscoreren er generelt skuffet over den måde, som Viborg tabte kampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi kom egentlig fint fra start, men vi mistede grebet om kampen og blev overmatchet. Vi fik ikke presset ordentligt og sad for langt fra. De fik lov at vende på bolden, og der er de gode. Det koster.
- Vi må se, hvad vi kan lære af den her kamp, og så nakke dem næste gang, siger Magnus Westergaard.
Viborg forbliver på 12 point for 10 kampe og risikerer nu at miste syvendepladsen til FC Nordsjælland, der mandag tager imod Brøndby.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Midtjylland
Viborg FF
3F Superliga





































