2023-06-22 12:33:05

Brandvarm angriber er vendt retur til AGF: Der er en del interesse

Frederik Ihler har vist stor målform for Skive i 2. division, men nu er han tilbage i AGF efter lejeopholdet. Ihler siger til bold.dk, at han forventer at blive lejet ud igen, og han ved, at der er en del interesserede klubber.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

ETS

1 - 1

AGF

19-årige Frederik Ihler var udlejet fra AGF til Skive IK i den forgangne sæson, og her viste angriberen storform. 

Ihler nettede hele syv gange i otte opgør i kvalifikationsspillet for Skive i 2. division, men nu er den unge angriber tilbage i AGF. 

Spørgsmålet er nu, hvad der skal ske med Ihler. 

Angriberen fortæller til bold.dk, at alt lige nu er åbent, men Ihler forventer, at han bliver udlejet igen. 

- Jeg har en løbende dialog med AGF i forhold til, hvordan man kan få det bedste ud af mig. 

- Det er nok bedst, at jeg skal have et år mere på leje på en hylde højere end Skive, hvor jeg kan fortsætte med at score en masse mål og få en masse spilletid. Alle parter er enige om, at det skal ske, siger Frederik Ihler til bold.dk. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Brandvarm angriber er vendt retur til AGF: Der er en del interesse
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

Kunne det være interessant at blive lejet ud til en NordicBet Liga-klub?

- Ja, det skal være i 1. division eller noget andet spændende. Jeg vil ikke længere ned igen. 

Ihler vil gerne blive i Danmark, og han ved, at der er flere klubber, der bejler til ham.

- Som udgangspunkt vil jeg gerne blive i Danmark efter et turbulent år. Jeg vil gerne have et roligt år, hvor det fra dag et spiller, og jeg kan se mig selv i klubben. Det skal være noget, der spiller fra dag ét, siger han og tilføjer.

- Jeg ved, at der er en del interesse, så jeg er ikke bange for, at der går lang tid. Jeg ved, at der bliver gjort et stykke arbejde, og mange klubber har henvendt sig. 

- Hvis jeg laver en god preseason med AGF, som jeg starter på i morgen, kan det være, at jeg ikke behøver at blive lejet ud. Det hele er åbent. 

Angriberen har kontrakt med AGF til 1. januar 2025, men lige nu er konkurrencen for stor i 3F Superliga-klubben, vurderer Ihler. 

- Jeg tror, at Patrick Mortensen sidder for tungt på positionen lige nu, så det for alvor kan blive til nok spilletid til min udvikling. Jeg tror, at det er bedst at få et år mere. 

Skuffelse
Ihler får også sat ord på opholdet i Skive. Det har været en stor skuffelse på det resultatmæssige plan, men Ihler er glad for, at han her bevist, at han kan score mål for hold, der har det svært. 

Skive kæmpede i lang tid om at undgå nedrykning til 3. division, men klubben klarede skærene. 

- Jeg er utrolig glad for, at jeg sluttede godt, fordi jeg var meget skuffet over, hvordan sæsonen var gået. 

- Jeg havde nogle forventninger til mig selv, men jeg forventede også, at jeg ville komme til et hold, der skulle slås med oprykning til 1. division og ikke om at rykke ned i 3. division. 

- Jeg tror, at det hele vendte lidt op og ned på tingene, og forventningsafstemningen har ikke været, som jeg troede. 

- Jeg er rigtig glad for, at jeg kunne slutte godt af, så det ikke lignede, at det var et forfærdeligt ophold, hvis jeg skal sige det lige ud, siger Frederik Ihler til bold.dk. 

Den 19-årige angriber står noteret for otte Superliga-kampe i AGF-trøjen. Ihler scorede 11 mål i Skive-trøjen den forgangne sæson. 

Han har tidligere været udlejet til islandske Valur. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

ETS

1 - 1

AGF

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce