2026-09-13 20:53:23

Dommer erkender fejl ved VAR-skærm: Norheim skulle udvises

Dommer Jacob Karlsen indrømmer, at han begik en fejl, da han ikke gav Runar Norheim rødt kort. Det siger han til Viaplay.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 3. runde

onsdag 16. sep

VAT

vs

FCN

AGF følte sig snydt, da dommer Jacob Karlsen gav Runar Norheim gult kort efter 13 minutter.

VAR-teamet havde kaldt Karlsen til skærmen, men dommeren vurderede altså, at nordmanden kun skulle have gult kort.

Nu erkender Karlsen, at det var en fejl.

- Jeg ser slet ikke situationen live. Jeg får efterfølgende mulighed for at se situationen, fordi VAR-dommeren kalder mig ud. Da jeg ser den derude, er det mit skøn, at det er et tjat, siger han til Viaplay.

- Nu har jeg haft mulighed for at gense situationen igen og er beklageligvis blevet bevidst om, at der er nogle faktorer, som jeg ikke fanger i sekvensen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Dommer erkender fejl ved VAR-skærm: Norheim skulle udvises
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Vi har en hånd, der er knyttet. Vi har en arm, som bliver ført direkte i brystkassen på AGF-spilleren, og vi er i en situation, hvor bolden slet ikke er i området. Min vurdering på bagkant er derfor, at den rigtige kendelse ville være rødt kort til FC Nordsjælland-spilleren.

Se hele Jacob Karlsens interview her i artiklen.

FC Nordsjælland vandt kampen 2-0.

Podcast Cover

Kan FCK spille i Brøndby?

Hattrick | Afsnit 19

Ingen finalister må have hjemmebane i pokalfinalen, men kan FCK så spille i Brøndby, eller skal opgøret til Jylland? Du får alt det nyeste i dagens afsnit af Hattrick.

Læs mere
-17:16

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 3. runde

onsdag 16. sep

VAT

vs

FCN

Annonce

65 kommentarer

Se kommentarer
Annonce