Den tidligere FCK-keeper Diant Ramaj bliver ikke tiltalt for den skalle, som han nikkede Brøndby IF's keeper Thomas Mikkelsen efter derbyet tilbage i april 2025.
Det oplyser Anklagemyndigheden ved Københavns Politi til Bold i et skriftligt svar.
- På baggrund af vidneforklaringer og videomateriale fra hændelsen har anklagemyndigheden ved Københavns Politi vurderet, at der ikke er tilstrækkeligt grundlag for at rejse tiltale.
- Det er vurderingen, at episoden ligger under bagatelgrænsen i forhold til straffelovens bestemmelse om vold.
Bold kunne dagen efter derbyet den 13. april løfte sløret for, at FCK-keeperen var blevet politianmeldt og kort efter stod Aske Stentoft, der er bestyrelsesmedlem i Fanafdelingen i Brøndby, frem i et interview med Bold og fortalte, at han stod bag politianmeldelsen.
Det førte til, at København Politi i maj bekræftede, at Diant Ramaj blev efterforsket, men den er altså nu indstillet.
Artiklen fortsætter efter billedet

Anklagemyndigheden oplyser videre, at der kun må rejses en straffesag, hvis det vurderes, at der er beviser nok til, at den sigtede kan blive dømt.
- I en straffesag er der et højt krav om bevismateriale og samtidig med det, gælder der et princip om, at ved en enhver rimelig tvivl, så skal det komme den sigtede til gode.
- Det er derfor ikke nok, at anklagemyndigheden kan sandsynliggøre, at den sigtede er skyldig. Det skal kunne bevises, at den sigtede er skyldig uden for enhver rimelig tvivl. Anklagemyndigheden skal være objektiv i sin vurdering.
- Det betyder, at vi både skal lægge vægt på de oplysninger, der taler for, at den sigtede er skyldig og de oplysninger, der taler imod, meddeler anklagemyndigheden ved Københavns Politi til Bold.
Det har anklagemyndigheden derfor gjort og vurderet, at der ikke har været grundlag for at rejse tiltale mod Diant Ramaj.

Slagsmål og splittelse i Real Madrid
Hattrick | Afsnit 78Real Madrid sejler rundt få dage før El Clásico med interne konflikter, disciplinærsager og spillere, der angiveligt har bedt om fri fra træning.
Læs mere

FC København
Brøndby IF
3F Superliga



































