2026-09-20 15:57:40

FCK nedlagde Brøndby: Cornelius blev derby-helt

FC København vandt 1-0 over Brøndby i sæsonens første derby, hvor Andreas Cornelius blev matchvinder.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 9. runde

FT

BIF

0 - 1

FCK

79'
01
Andreas Cornelius
Mål

Sæsonens første derby blev søndag eftermiddag afviklet mellem Brøndby IF og FC København.

Her var der tænding på og uden for grønsværen i en duel, der i lang tid lignede en målløs affære.

Men indskifter Andreas Cornelius brugte kun syv minutter på banen efter sit indhop og afgjorde duellen.

FCK vandt 1-0 over BIF. 

FCK-dominans fra start

Der var fart over feltet, da dommer Mikkel Redder fløjtede kampen i gang.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCK nedlagde Brøndby: Cornelius blev derby-helt
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Allerede efter fem minutter var gæsterne fra FCK tæt på at bringe sig foran.

Robert Silva var inde i feltet og fyrede bolden afsted, inden Oliver Villadsen blokerede heroisk for hjemmeholdet.

FCK startede som lyn og torden, dog stemplede de blågule ind i opgøret efter et kvarter. Både Max Ejdum og Olti Hyseni havde mulighederne for at sende BIF i front, inden spillet igen bølgede til gæsternes fordel.

Først var det Viktor Dadason, som havde en kæmpe mulighed med et hovedstød, der blev formøblet.

Kort før pausen var det Robert Silva igen, som var på spil.

Et indlæg voldte voldsomt store problemer for Brøndby, da brasilianeren kom frem til en kæmpe hovedstødsmulighed, men kantspilleren ramte stolpen.

Brøndby slap med skrækken og gik til pause uden at inkassere.

Cornelius med perfekt indhop

Værterne kom væsentligt bedre ud til anden halvleg, hvor både Marcus Younis og Hyseni truede FCK-defensiven.

Hyseni tog en flot tur, hvorefter bolden endte hos Younis. Australieren skød langt over målet.

Få minutter senere var det Mads Frøkjærs tur til at afslutte på gæsternes mål, dog var der ingen problemer for Diant Ramaj i FCK-buret.

Det var en åben slagudveksling, som var præget af hårde tacklinger og spilstop.

Den afgørende skarphed manglede for begge hold, men indskifter Andreas Cornelius ville det anderledes efter blot syv minutter på banen. 

FCK-kollegaen Felix Beijmo slog et fremragende indlæg ind, som Frederik Alves headede bolden ind i hovedet på Cornelius, hvorefter den gik i kassen.

Det skabte kæmpe ekstase på udebaneafsnittet, der kunne se Bo Svensson og kompagni gafle alle tre point til Østerbro.

Med sejren topper FCK fortsat Superligaen med 24 point, mens Brøndby er på 13 point.

Det er fjerde Superliga-nederlag i træk for Thomas Nørgaards tropper.

Podcast Cover

Alt på spil i Brøndby

Hattrick | Afsnit 23

Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.

Læs mere
-20:17

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 9. runde

FT

BIF

0 - 1

FCK

79'
01
Andreas Cornelius
Mål
Annonce

97 kommentarer

Se kommentarer
Annonce