Det er en af de helt store danske talenter, som FC København onsdag har præsenteret.
15-årige Mads Jørgensen har allerede imponeret stort i Silkeborg-trøjen, og det har fået flere andre klubber til at jagte ham.
Ifølge Bolds oplysninger var der derfor også hård kamp om at sikre sig midtbanespillerens underskrift, der havde tilbud fra både Ajax, FC Nordsjælland og FC København.
I sidste ende var det dog københavnerne, der trak det længste strå.
Mads Jørgensen har også gjort sig bemærket i DBU-regi, hvor han har været indkaldt til flere U15-samlinger, og efter sommerferien skal han have sin daglige gang på FCK's U17-hold.
Det er langt fra første gang, at Silkeborg kan se en af deres største talenter skifte væk i en tidlig alder.
Tidligere har man i Søhøjlandet sagt farvel til William Faber, der skiftede til FC Nordsjælland, ligesom man sidste sommer solgte Lasse Abildgaard til Ajax Amsterdam.
Nu blev det de danske mestres tur til at hapse et stortalent i Silkeborg.
Hvem har det største potentiale i FC København? Bold har via samtaler med et hav af kilder sammensat en top 10 liste over de største juveler mellem årgang 2004 og 2008. Du kan se listen med Bold+ lige her.
Netop Lasse Abildgaard er en del af listen over de 25 mest lovende danske stjernefrø. Du finder hele listen her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC København
FC Nordsjælland
Ajax
3F Superliga




































