Søndagens kamp mellem Brøndby IF og FC Midtjylland har fået et grimt efterspil.
FC Midtjyllands officielle fanbus er således blevet angrebet med sten ved Brøndby Stadion.
Det bekræfter vagtchef ved Københavns Vestegns Politi Bo Nyberg Riis over for Bold.
Han fortæller videre, at stedet nu er ryddet, og at busserne er blevet sendt tilbage mod Jylland igen.
Den oprindelige melding lød på, at en enkelt chokeret supporter var blevet ramt af glas uden at komme til skade, men Herning Folkeblad skriver sent søndag, at to passagerer i bussen er blevet kørt til tjek på hospitalet.
Kampen på grønsværen endte 3-1 til FC Midtjylland, som dermed vinkede farvel til Thomas Thomasberg med endnu en sejr.
Forholdsvis hurtig eksekvering og afgang fra stadion - i modsætning til andre gange…Dog ingen politi-eskorte som vi plejer.I dag resulterede det i angreb med sten og romerlys hvilket ramte den officielle fanbus med bl.a. kvinder og ældre mennesker. 1/2#sldk pic.twitter.com/RDFXgr2FBI
— johannes_wemmelund (@johanneswemmel1) August 31, 2025

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere


FC Midtjylland
Brøndby IF
3F Superliga





































