2023-07-28 20:05:02

FCM sender Byskov til CD Mafra resten af sæsonen

FC Midtjylland har meddelt, at Valdemar Byskov Andreasen bliver udlejet til CD Mafra resten af sæsonen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 2. runde

FT

FCM

2 - 0

SIF

Valdemar Byskov Andreasen skal i den næste sæson tørne ud for CD Mafra. 

Det har FC Midtjylland meddelt. Formålet med skiftet er, at den 18-årige offensivspiller skal tage det næste skridt i sin udvikling. 

Det fortæller sportschef Svend Graversen til klubbens hjemmeside. 

- Valdemar kommer ned i et stærkt konkurrencemiljø, hvor vi tror på, han vil tilegne sig god seniorerfaring. Vores forhåbning er, at Valdemar vil vende retur om et år som en bedre fodboldspiller, der står endnu bedre rustet til at tage kampen op her i FC Midtjylland.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCM sender Byskov til CD Mafra resten af sæsonen
Foto: Bo Amstrup/Boamstrup/Ritzau Scanpix

- Nu er det op til Valdemar at vise, hvad han er i besiddelse af. Han indeholder nogle unikke egenskaber, og kan det her lejeophold være med til at forløse noget af hans potentiale, bliver han utroligt spændende at følge, siger han. 

FCM har tidligere sendt spillere som Elias Olafsson, Gustav Fraulo, Jonathan Lind og Mads Nybo til den portugisiske klub, der spiller i den næstbedste række. 

Byskov står noteret for 11 kampe for FC Midtjyllands førstehold.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 2. runde

FT

FCM

2 - 0

SIF

Annonce

23 kommentarer

Se kommentarer
Annonce