2023-03-29 12:25:52

Forlod AGF i sommer: Svensk målmand indstiller karrieren

Den tidligere AGF- og Lyngby-målmand Viktor Noring har valgt at stoppe karrieren i en alder af bare 32 år. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 23. runde

FT

LYN

1 - 1

SIF

I 2022 blev Viktor Noring hentet til AGF på en kort aftale, men målmanden fik ikke forlænget sin aftale i sommer. 

Derfor har den 32-årige svensker lige siden gået uden klub, og nu har han valgt at stoppe karrieren. 

Det oplyser han i et opslag på Instagram. 

Her begrunder han beslutningen med en ansigtsskade fra juni. Skaden har gradvist fået ham til at nå frem til en konklusion om at stoppe.

Noring kan se tilbage på en karriere som aktiv i klubber som Malmö, Bodø/Glimt, Heerenveen, Kalmar, Lyngby og AGF. 

Han nåede at spille ti kampe for Lyngby, mens det ikke blev til debut i AGF. 

Den svenske målmand opnåede en enkelt kamp i det svenske A-landshold, men han har også flere ungdomslandskampe på CV’et. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 23. runde

FT

LYN

1 - 1

SIF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce