2025-05-12 23:05:57

Hamalainen indstiller karrieren: Ville betyde meget med overlevelse

Brian Hamalainen har annonceret, at han slutter karrieren, når hans kontrakt udløber til juni for at bruge mere tid med familien. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Vejle
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

VB

2 - 0

LYN

7'
10
Anders K. Jacobsen
Mål
90'
20
Musa Juwara
Mål

I en alder af 35 år har Brian Hamalainen besluttet at indstille karrieren, når denne sæson er færdigspillet. 

- Det var nogle tanker, jeg allerede gik og døjede med sidste år. Jeg følte lidt, at det var tid til at komme videre og bruge noget tid sammen med min familie. Det blev så lige til seks måneders forlængelse, og så seks måneder mere.

- Så nu er det sidste også sidste år. Og det er udelukkende for at bruge mere tid sammen med min familie og komme videre i livet. 

Til mandagens kamp mod Vejle var Lyngby uden både Magnus Jensen og Lucas Lissens, og det medførte, at Hamalainen skulle starte sin første Superliga-kamp i år. 

- Jeg kunne ligeså godt have endt med at se resten af kampene fra bænken uden at få flere minutter. Så jeg er også glad for de minutter, jeg får. Det er med at nyde det, så længe det varer.

- Ser man bort fra resultatet, så er sådan en sommerkamp på en god bane jo noget, jeg vil huske, når jeg ser tilbage på det hele.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Hamalainen indstiller karrieren: Ville betyde meget med overlevelse
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Lyngby ligger under nedrykningsstregen med to kampe tilbage af sæsonen som følge af nederlaget til Vejle. 

- Det ville betyde meget, hvis vi kan sikre overlevelse. Jeg vil gerne slutte godt af med at vi kan forblive i Superligaen. Men hvis vi rykker ned, kommer det ikke til at betyde noget for min tid i Lyngby. Jeg vil stadig huske tilbage på den med en masse gode oplevelser. 

- Det er klart, at kan vi få den tredje overlevelse i streg, så er det da helt perfekt. Men det er ikke noget, der er afgørende for mine minder i Lyngby-trøjen. Det er vigtigt, men ikke afgørende. 

I følge transfermarkt har Brian Hamalainen nået 188 kampe i Lyngby, som han debuterede for i 07/08-sæsonen. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

VB

2 - 0

LYN

7'
10
Anders K. Jacobsen
Mål
90'
20
Musa Juwara
Mål
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce