2024-04-19 22:08:17

Helander uenig i Wesström-kommentar: Det har jeg svært ved at forstå

OB's Filip Helander har respekt for den beslutning, klubben har taget vedrørende anførerfravalget. Han har dog svært ved at forstå Björn Wesströms kommentar om, at han har svært ved at tage ansvar for sig selv. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Randers
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

RAN

2 - 2

OB

60'
01
Rami Al Hajj
Mål
75'
11
Mohammed Fuseini
Mål
88'
12
Filip Helander
Mål
90'
22
Mads Enggård
Mål

OB har fundet ny anfører.

Igen. 

For i mandags kom det frem, at man i klubben overvejede at skifte anfører fra Filip Helander til Bashkim Kadrii, og til fredagens kamp var beslutningen truffet. 

Dermed er det anden gang i 2024, at OB har skiftet anfører, men hovedpersonen selv, Filip Helander, tager det ikke så tungt. 

- Jamen altså det er klubbens beslutning, fortæller Helander til Bold. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Helander uenig i Wesström-kommentar: Det har jeg svært ved at forstå
Foto: Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix

- Resultaterne har ikke været så gode, og så vil man prøve at skifte tingene – for mig er det ikke nogen stor ting. 

- Vi har en anførergruppe med mig Bashkim (Kadrii, red.), Trybull og Hansen, og jeg synes, at Bashkim er en god kaptajn, da han har været i klubben i lang tid, og han ved, hvad det betyder for menneskerne. 

- Så for mig er det ikke nogen stor ting, jeg forsøger at være den samme person hele tiden.

OB's fodbolddirektør, Björn Wesström, fortalte i mandags, at Filip Helander var inde i en tung periode, og at det derfor 'bliver vanskeligt at være anfører og i centerforsvaret, når han har svært ved at tage ansvar for sig selv'. 

Den udlægning af sagen er Filip Helander dog ikke helt overbevist om - for han forsøger altid at gøre sit bedste. 

- Hvad betyder det at tage ansvar for sig selv? Altså for mig er det ikke nogen stor ting. Selvfølgelig er det en ære at være kaptajn, men det er ikke noget, jeg går og tænker på inden kampen. 

- At man ikke tager ansvar for sig selv, det har jeg svært ved at forstå. Jeg forsøger altid at gøre mit bedste.

Med den nye anfører på plads, ser Filip Helander også frem til, hvad Bashkim Kadrii har at byde på. Svenskeren er i hvert fald sikker på, at Kadrii vil gøre det godt som OB-kaptajn. 

- Når tingene ikke går godt, og når man ikke får så mange point, så må man skifte noget. Som jeg sagde tidligere, så synes jeg, at Bashkim kan være en god kaptajn for os.

Har fravalget som anfører gjort noget for din fremtid i klubben?

- Nej, det har det ikke, afslutter Helander.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

RAN

2 - 2

OB

60'
01
Rami Al Hajj
Mål
75'
11
Mohammed Fuseini
Mål
88'
12
Filip Helander
Mål
90'
22
Mads Enggård
Mål
Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce