


Flere Brøndby-fans undrer sig over, at de blå-gule ikke fik tilkendt et straffespark i 0-3-nederlaget til Sønderjyske.
Kort inde i anden halvleg ved stillingen 2-0 blev et indlæg forlænget og endte med at ramme Maxime Soulas på armen, men Lasse Læbel Graagaards fløjte forblev tavs.
Bold har siden forsøgt at få dommerens syn på situationen, og onsdag formiddag har DBU fremsendt en kort udtalelse.
- I kampen vurderede jeg det som uforsætlig hands og derfor ingen forseelse. Spilleren har armene tæt på kroppen og bliver ramt af bolden, som kommer uventet og hurtigt fra kort afstand.
- Spilleren forsøgte at undgå, men kunne ikke undgå at blive ramt, hvorfor der naturligt opstår bevægelse i armen, lyder det fra Lasse Læbel Graagaard i det skriftlige svar.
Artiklen fortsætter efter billedet

Se situationen i videoen til artiklen her.
I guldbraget mellem AGF og FCM var der også to omdiskuterede straffesparkssituationer, hvor Jakob Sundberg holder fast i sin beslutning på banen.

Slukkes AGF's CL-drøm af Niels Frederiksen?
Hattrick | Afsnit 110Jonas Lössl stopper karrieren som professionel fodboldspiller, men fortsætter i FC Midtjylland i en anden rolle. Vi kigger tilbage på keeperens karriere.
Læs mere
Sønderjyske
Brøndby IF
3F Superliga




































