2022-07-08 07:45:02

Iyede kan få debut i Parken: Det bliver crazy

Samson Iyede mener, at det bliver helt crazy, at han potentielt kan få sin AC Horsens-debut i Parken mod FC København.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

CLB

2 - 4

FCK

AC Horsens har styrket angrebet med nigerianske Samson Iyede denne sommer.

Den 24-årige angriber kom til de gule fra FC Fredericia, hvor han gjorde en fin figur i den forgangne sæson.

Nu venter en tilværelse i Superligaen, og Iyede er allerede fortrøstningsfuld efter sine første to uger i Horsens, hvor han mener, at spillestilen passer bedre til ham.

Det fortæller han i et interview med Horsens Folkeblad, hvor han desuden også sætter ord på, hvad han tænker om, at han potentielt kan få sin debut for AC Horsens i Parken.

- Det bliver crazy. Jeg kan ikke vente, siger han til lokalavisen.

AC Horsens tager hul på Superliga-sæsonen den 17. juli, hvor en udekamp mod de forsvarende mestre fra FC København altså venter.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

CLB

2 - 4

FCK

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce