Kolding IF har haft et roligt transfervindue indtil videre, men det betyder ikke, at der er stille i kulissen.
Som Bold fortalte fredag har klubbens træner, Albert Rudé, for eksempel afvist en henvendelse fra Viborg FF, der er på jagt efter en ny cheftræner.
Og nu har en anden Superliga-klub også forsøgt at lokke en fra klubben væk - denne gang en af Betinia Liga-klubbens helt store profiler.
Ifølge Bolds oplysninger har Sønderjyske udset sig 25-årige Albert Nørager som forstærkning til defensiven.
Som Bold forstår det, har sønderjyderne allerede lagt et bud på forsvarsspilleren, men Kolding IF har afvist Superliga-klubbens tilnærmelser.
Sønderjyske er ikke de eneste, der forsøger at få fingrene i Kolding-profilen.
Tidligere har Expressen skrevet, at blandt andre IFK Göteborg var interesseret i den 25-årige, der i marts forlængede sin kontrakt med Kolding IF frem til sommeren 2027.
Albert Nørager kom til Kolding IF i juli 2023 og har siden spillet 65 kampe.
Bevis det i Super Manager!
Superligaen starter igen den 18. juli – og det bliver endnu federe, når du har dit eget managerhold med i kampen.
I Super Manager – Efterår 2025 vælger du dine 11 favoritspillere, skifter ud mellem runderne og dyster mod vennerne i miniligaer.
Pludselig betyder mandagskampen alt – og håneretten er kun ét clean sheet væk.
Sæt hold nu og gør Superligaen endnu sjovere.
Med Bold+ får du adgang til skarpe managertips til hver runde!

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Sønderjyske
Kolding IF
3F Superliga

































