2022-09-07 12:54:09

Lyngby bekræfter talent-salg til Serie A-klub

Lyngby Boldklub bekræfter på klubbens hjemmeside, at kant-talentet Jeppe Corfitzen er blevet solgt til Serie A-klubben Lecce.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 9. runde

FT

AaB

1 - 1

LYN

Som bold.dk erfarede for en uge siden, skifter Lyngby-talentet Jeppe Corfitzen til Serie A-klubben Lecce.

Lyngby har onsdag offentliggjort salget af den 17-årige kantspiller, der kun nåede at være hos de kongeblå i cirka tre måneder.

Fodboldchef Nicas Kjeldsen sætter ord på salget på klubbens hjemmeside.

- Jeppe har kun været hos os i kort tid, men har fået en fantastisk mulighed, vi ikke vil stå i vejen for. 

- Planen var hele tiden, at Jeppe skulle spille og udvikle sig hos os, men tingene går nogle gange stærkt, og da Lecce henvendte sig tog vi en åben snak om det. Det er en stor chance for Jeppe, og vi forstår godt at han gerne vil prøve sig af uden for landets grænser.

- Så da Lecce samtidig tilbød en fin kompensation til os, så har vi valgt at takke ja. Jeppe er en talentfuld ung spiller, og han har også gjort det godt hos os trods den korte tid. Vi glæder os til at følge ham i Lecce, siger han.

Jeppe Corfitzen nåede ikke at få officiel debut for Lyngbys førstehold.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 9. runde

FT

AaB

1 - 1

LYN

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce