2026-06-22 16:40:23

Lyngby tæt på FCM-back

Lyngby Boldklub er ifølge Bolds oplysninger tæt på at købe den islandske venstre back Daniel Freyr Kristjansson fri i FC Midtjylland. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

fredag 26. jun

MFF

vs

FCM

Lyngby er millimeter fra at forstærke defensiven.

Bold erfarer, at Superliga-oprykkerne køber den islandske venstre back Daniel Freyr Kristjansson fri i FC Midtjylland, hvis de sidste få detaljer falder på plads.

Handlen er på et så fremskredent stadie, at Kristjansson mandag gennemfører sit lægetjek hos de kongeblå.

Den 20-årige islænding har i de seneste to sæsoner været på leje i FC Fredericia, hvor han har vist sig godt frem.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Lyngby tæt på FCM-back
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix

Så godt, at FCM sidste sommer udstyrede ham med en kontrakt gældende frem til 2030 i forbindelse med, at han igen blev udlejet. 

Nu venter et permanent skifte så til Lyngby, der har haft det som en stor prioritet at forstærke venstre siden med en dygtig back.

Daniel Freyr Kristjansson nåede 50 kampe i FC Fredericia, mens det ikke blev til førsteholdskampe i FCM.

Podcast Cover

Make VM Great Again: Genial VM-Energi med Ali Jassem

Drømmeklubben | Afsnit 3

Hvad har Haalands mor at gøre med nordmandens vilde fysik? Er Ronaldo fyrre, fed og færdig? Er Pepe med hår egentlig bare en sød højskolelærer?

Læs mere
-35:06

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

fredag 26. jun

MFF

vs

FCM

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce