



Efter tre gode år i SIlkeborg IF valgte Callum McCowatt forleden at skifte til AGF.
Lørdag mødtes de to hold, og det endte med at blive den kamp, hvor newzealænderen debuterede for sin nye klub.
Silkeborg IF har betydet meget for offensivspilleren, og derfor var det specielt, at det var mod netop dem, at han skulle spille sin første kamp for AGF.
Det fortæller Callum McCowatt efter 2-2-opgøret.
- Det var underligt. Det var virkelig underligt.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Om nogle måneder ville det sikkert have føltes normalt, men jeg havde vitterligt en Silkeborg-trøje på mandag morgen, og nu spiller jeg for AGF.
- Det er et kæmpe privilegium at spille for AGF, men omvendt var det også en underligt, og jeg ved ikke rigtig, hvordan jeg skal forklare det, siger Callum McCowatt til Bold og den skrevne presse.
Mens newzealænderen blev mødt med store klapsalver fra hjemmepublikum, var sagen en anden hos de medrejsende Silkeborg-tilhængere.
De piftede, buhede og smed om sig med hånende gloser efter den nu tidligere SIF-spiller. Det havde han dog forventet.
Læs mere om det her.

Bo Svensson afviser FCK-opsigelse
Hattrick | Afsnit 14FC København tog en flot 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken, hvor et banner omkring en Bo Svensson-opsigelse kom i fokus. Cheftræneren afviser dog, at det kan komme på tale.
Læs mere
AGF
Silkeborg IF
3F Superliga




























