En overflod af målmænd i Fredericia.
Fæstningsbyen har styr på sidste skanse, hvor man efter tilbagekaldesen af Valdemar Birksø tidligere på ugen råder over fire målmænd.
I et interview med klubbens sportsdirektør Stig Pedersen til Bold, afslørede han, at det kunne betyde et salg af en målmand.
Den målmand ser ud til at blive Mattias Heðinsson Lamhauge.
Den 26-årige færing, som vogter buret for nationalmandskabet i Atlanterhavet, er angiveligt på vej til Strømsgodset.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det oplyser det færøske medier kvf.fo.
Ifølge mediet skulle det også have en rolle at spille, at Lamhauge ikke ønsker at underskrive en ny aftale med Fredericia.
I Strømsgodset er Magne Hoseth cheftræner, mens Jackie Rasmussen er sportsdirektør for klubben, der rykkede ned til OBOS-ligaen i sommer.
Der er gang i et afgørende vindue i Fredericia, hvor Jakob Jessen også kan være på vej videre.

VM Morgenbriefing: Historisk rødt kort og tyrkisk VM-exit
Hattrick | Afsnit 113Tyrkiets VM-drøm er forbi efter et dramatisk nederlag til Paraguay i en kamp, der bød på et historisk rødt kort og masser af kaos.
Læs mere
FC Fredericia
Strømsgodset
3F Superliga



































