2026-01-08 19:50:48

Medie: Fredericia sælger landsholdskeeper til norsk klub

Fredericia er angiveligt tæt på at sælge Mattias Heðinsson Lamhauge til Strømsgodset i den næstbedste norske række.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCN

0 - 0

FCF

En overflod af målmænd i Fredericia.

Fæstningsbyen har styr på sidste skanse, hvor man efter tilbagekaldesen af Valdemar Birksø tidligere på ugen råder over fire målmænd.

I et interview med klubbens sportsdirektør Stig Pedersen til Bold, afslørede han, at det kunne betyde et salg af en målmand.

Den målmand ser ud til at blive Mattias Heðinsson Lamhauge.

Den 26-årige færing, som vogter buret for nationalmandskabet i Atlanterhavet, er angiveligt på vej til Strømsgodset.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Medie: Fredericia sælger landsholdskeeper til norsk klub
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Det oplyser det færøske medier kvf.fo.

Ifølge mediet skulle det også have en rolle at spille, at Lamhauge ikke ønsker at underskrive en ny aftale med Fredericia.

I Strømsgodset er Magne Hoseth cheftræner, mens Jackie Rasmussen er sportsdirektør for klubben, der rykkede ned til OBOS-ligaen i sommer.

Der er gang i et afgørende vindue i Fredericia, hvor Jakob Jessen også kan være på vej videre.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCN

0 - 0

FCF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce