2026-07-26 10:53:20

Medie: Horsens køber Reading-offensiv for 5,6 mio.

AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan fra Reading for 5,6 millioner kroner, skriver Tipsbladet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 1. runde

FT

ACH

1 - 1

FCN

AC Horsens går på rov i engelske Reading. 

Journalisten Ramy Abou-Setta, der skriver for den lokale avis Reading Chronicle, skrev for nylig på det sociale medie X, at Reading havde accepteret et bud på Kelvin Ehibhatiomhan.

Kort efter fulgte flere brugere på mediet trop og skrev, at det var AC Horsens, der havde fået accepteret et bud på den 23-årige offensivspiller.

Søndag skriver Tipsbladet, at AC Horsens betaler 5,6 millioner kroner for den engelske offensivspiller, der både kan spille på venstre kant og helt i front.

Handlen falder helt på plads i løbet af nogle få dage, lyder det.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Medie: Horsens køber Reading-offensiv for 5,6 mio.
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Kelvin Ehibhatiomhan står noteret for 139 kampe for Reading. I den seneste sæson blev det til 42 kampe, ni mål og et oplæg i League One.

Hans kontrakt med Reading løber frem til sommeren 2027, men nu skifter han angiveligt til AC Horsens.

AC Horsens møder søndag klokken 18.00 FC Nordsjælland.

Podcast Cover

Brøndbys store Europa-fordel

Ugens Suppe | Afsnit 7

Fire danske hold i Conference League! Det bliver nogle vilde torsdage, og vi kigger på, hvad kvalifikationen til Europa i grunden betyder for fire klubbers sæson og transfervindue.

Læs mere
-57:15

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 1. runde

FT

ACH

1 - 1

FCN

Annonce

22 kommentarer

Se kommentarer
Annonce