2023-07-13 17:18:38

Officielt: Randers sælger midtbaneprofil til Malmö FF

Randers FC har solgt Lasse Berg Johnsen til svenske Malmö FF.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

RAN

1 - 0

ACH

Malmö FF henter Lasse Berg Johnsen i Randers FC.

Det skriver superliga-kubben ud på deres hjemmeside.

Den 23-årige midtbaneprofil har været i Randers FC siden januar 2021, og han har siden spillet 98 kampe med klubben.

Nordmanden sætter stor pris på sin tid i Randers FC. Det fortæller han til klubbens hjemmeside.

- Jeg har været i Randers FC i 2,5 år, og jeg er gået fra at være et ubeskrevet blad til at blive en profil i 3F Superligaen. Og det har jo gjort det hele muligt, at jeg nu kan tage næste skridt i min karriere og skifte til Malmö FF. 

- Det viser jo også bare, hvilken klub Randers FC er, at de henter spillere og tror på dem, giver dem chancen, viser tillid og gerne vil hjælpe dem videre i karrieren. Samtidigt er jeg virkelig glad for, at jeg kan give noget tilbage til Randers FC i form af penge i kassen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Officielt: Randers sælger midtbaneprofil til Malmö FF
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

De oplyser endnu ikke, hvad summen har lydt på. Ifølge Randers' sportsdirektør Søren Pedersen, så er det et stort salg for klubben, hvor Johnsen får muligheden for at prøve kræfterne af i en ny klub.

- Lasse har ikke lagt skjul på, at han har store ambitioner og ønsker at prøve talentet af på en større adresse, og det har vi hele tiden givet udtryk for, at vi ville være lydhøre over for. Nu kom muligheden for det med et skifte til Malmö FF, hvor vi samtidigt får en god pris.

Der er endnu ikke informeret om nogen præcis pris endnu.

Malmö FF er lige nu placeret på en andenplads i Allsvenskan, hvor de er halvvejs inde i sæsonen.

Ifølge den svenske klub strækker kontrakten sig til og med 2027-sæsonen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

RAN

1 - 0

ACH

Annonce

21 kommentarer

Se kommentarer
Annonce