I slutningen af januar så det ud til, at OB skulle undvære Sven Köhler i rigtig lang tid.
Her blev midtbaneprofilen ramt af en knæskade, der var sket efter et solouheld, og der var der bekymringer om, at det var korsbåndet, den var gal med.
Sådan endte det heldigvis ikke for Köhler og OB, og nu kan profilen være klar til igen at tørne ud for odenseanerne, når Brøndby venter på søndag.
Det fortæller en overrasket cheftræner til Bold.
- Sven havde sin første træning med holdet i dag på fuld skrue, og så overraskende skarp og stærk ud.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi havde et langt og forlænget pas i dag, hvor han stod godt igennem, så han er i hvert fald i betragtning til at være med på søndag. Nu må vi se, hvordan han reagerer på træningen, og om der er grønt lys fra fysioterapeuterne, siger Søren Krogh, der også melder anfører Filip Helander klar, selvom han måtte gå ud i kampen mod Viborg.
- Filip virker klar. Vi har forsøgt at få ham op i puls og se, om der kom en udbredt svimmelhedsreaktion, hvilket der ikke gjorde. Så jeg forventer også, at han træner 100 procent med i morgen (fredag, red.).
- Det er muligvis en lille hjernerystelse eller endda ikke noget. Han havde noget synsforstyrrelse, og det var derfor, at vi tog ham ud. Vi har været meget påpasselige med ham og sørget for, at der kom en stille og rolig forøgning i den fysiske kapacitet, men der har ikke været noget, lyder det fra cheftræneren.
Søren Krogh melder samtidig Aske Adelgaard klar, mens der er mere usikkerhed om Alasana Manneh, der er på vej tilbage.
Opgøret mod Brøndby bliver spillet klokken 16.00 søndag.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
OB
Brøndby IF
3F Superliga


































