2026-06-11 12:17:12

SIF-sportschef hylder Kent Nielsen: Hvem havde troet det?

Kent Nielsen forlader Silkeborg efter syv år, hvor han har sat et markant aftryk.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 4. jul

FCM

vs

SIF

Efter syv gode er det slut med Kent Nielsen i Silkeborg IF.

Den 64-årige træner forlader cheftrænerjobbet til fordel for at blive assistenttræner på det danske landshold.

I løbet af de syv år i Silkeborg har Kent Nielsen ført den jyske klub til store resultater.

Derfor er det vemodigt, at sportschef, Jesper Stüker, nu siger farvel til Kent Nielsen, som han hylder for de flotte triumfer.

- De seneste syv år sammen med Kent Nielsen har været en fantastisk tid i SIF’s nyere fodboldhistorie. Hvem havde for otte år siden troet, at SIF skulle få en sæson som bronzevinder, vinde én ud af to pokalfinaler samt spille europæisk fodbold i tre sæsoner? 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -SIF-sportschef hylder Kent Nielsen: Hvem havde troet det?
Foto: Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix

- I den tid har Kent med sin erfaring, stålfasthed og stoiske ro stået i front og styret Silkeborgs fodboldflagskib. I et udtryk karakteriseret ved stærke spillemæssige relationer i en forfinet spillestil har vi begejstret og evnet at “bide skeer med de store”, hvor holdet er rammen for den individuelle udfoldelse.

- I dette forår har Kent vist, at han også formår at være pragmatisk i forhold til spillestilen for at få de nødvendige resultater i hus, så SIF spiller i 3F Superligaen igen i næste sæson. 

- Fra min side kan der ikke lyde andet end en kæmpestor tak for samarbejdet gennem de forgangne syv år. Vi vil tage rigtig meget af Kents bidrag med i det videre arbejde i SIF og ønsker ham al muligt held og lykke i rollen omkring herrelandsholdet, siger Jesper Stüker til Silkeborgs hjemmeside.

Kent Nielsen stod i spidsen for Silkeborg 272 gange.

Podcast Cover

Make VM Great Again: Gruppegennemgang og Panini-listen

Drømmeklubben | Afsnit 1

VM har føltes langt væk - og ikke kun fordi det foregår på den anden side af Atlanten.

Læs mere
-47:38

VM2026

Gør VM endnu sjovere

Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.  

Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 4. jul

FCM

vs

SIF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce