FC Midtjylland-kreatøren Aral Simsir spillede søndag ikke sin bedste kamp, da Vejle Boldklub blev besejret med 2-1.
Den 21-årige offensivspiller scorede alligevel et elegant føringsmål i starten af anden halvleg, da han med en følt afslutning chippede bolden ind efter flere stopfinter. Se målet øverst i artiklen.
Efter kampen erkendte han, at han havde været anonym inden scoringen, men han påpegede betydningen af, at han kan gøre en forskel på sine mindre gode dage.
- Det synes jeg 100 procent også, at jeg var, hvis jeg skal være ærlig. At jeg så laver et mål, når jeg er anonym, betyder meget for mig.
- Det vigtigste er, at jeg bidrager til holdet, og om jeg spiller godt eller ej, er der ikke så meget at gøre ved. Vi har en meget vigtig kamp på torsdag, og den er jeg 100 procent klar til.
- Så må I holde øje med, om jeg er anonym eller ej der, siger Simsir selvtillidsfuldt inden FCM's returopgør mod Omonia i kvalifikationen til Conference League.
Efter kampen satte FCM-kreatøren også ord på den elegante scoring.
- Det var instinktet, der tog over. Jeg er typen, der kan gøre sådan noget, vil jeg sige.
- Nogle gange tænker jeg ikke så meget, før jeg gør noget, og det var blandt andet det, der skete, da jeg chippede bolden over i det lange hjørne, siger Simsir.
FCM har skrabet ni point sammen i de første fire kampe i 3F Superligaen, og Simsir har indtil videre scoret to mål for Thomas Thomasbergs tropper i sæsonen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC Midtjylland
Vejle Boldklub
3F Superliga





































