2026-04-18 11:00:00

Skiftede fra FCK til Brøndby: Helt magisk

Oskar Fenger foretog i januar det forbudte skifte fra FCK til Brøndby – fredag debuterede han i Brøndbys 6-0 triumf mod Sønderjyske.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold på Brøndby Stadion
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 27. runde

FT

BIF

6 - 0

SØN

25'
10
Jacob Brøchner Ambæk
Mål
34'
20
Jacob Brøchner Ambæk
Mål
40'
30
Nicolai Vallys
Mål
54'
40
Jacob Brøchner Ambæk
Mål
58'
50
Ben Godfrey
Mål
67'
60
Sho Fukuda
Mål

Det sker meget sjældent.

Men det sker stadig: Spillere, der skifter mellem FC København og Brøndby.

I vinterpausen foretog Oskar Fenger det forbudte skifte, da han rykkede fra Frederiksberg til Vestegnen.

Fredag debuterede han for Brøndby, da han afløste hattrick-helten Jacob Ambæk.

Seks minutter fik Oskar Fenger på banen for Brøndby i sin første optræden for klubben.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Skiftede fra FCK til Brøndby: Helt magisk
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Og det var seks minutter han aldrig kommer til at glemme.

For det er gået virkelig stærkt for det unge talent, siden han kom til fra FC København.

- Jeg havde håbet på, jeg ville få debut, men jeg havde ikke forventet noget. Men jeg er superglad for, at det nu er lykkes.

- Det er i de tre måneder i Brøndby gået langt over mine forventninger, siger Oskar Fenger og uddyber:

- Selvfølgelig havde jeg håber, jeg ville brage direkte ind. Så det er gået helt som jeg gerne ville have. Men jeg må også erkende, jeg ikke havde forventet at få debut allerede nu, forklarer han.

246965
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Han nåede at opleve hyldesten fra Sydsiden, hvor spillere fra Masterclass har en særlig plads i hjerterne hos Brøndbys fans.

- Det var fuldstændig magisk. Det er en helt anden stemning, man oplever, når man kommer fra Masterclass. Jeg har ikke ord for den oplevelse, siger Oskar Fenger.

Oskar Fenger skiftede i 2023 fra Roskilde til FC København. Dengang skete skiftet til FCK på bekostning af fem øvrige superligaklubber, som også ville have Oskar Fenger. 

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 27. runde

FT

BIF

6 - 0

SØN

25'
10
Jacob Brøchner Ambæk
Mål
34'
20
Jacob Brøchner Ambæk
Mål
40'
30
Nicolai Vallys
Mål
54'
40
Jacob Brøchner Ambæk
Mål
58'
50
Ben Godfrey
Mål
67'
60
Sho Fukuda
Mål
Annonce

15 kommentarer

Se kommentarer
Annonce