Danmark er vågnet op til et sneklædt landskab, og det har fået konsekvenser for flere af landets fodboldklubber.
To planlagte testkampe er aflyst i form af AaB-AC Horsens og HB Køge-FC Roskilde, og flere 3F Superliga-klubber har også måttet rykke deres træning fredag.
FC København oplyser til Bold, at man har måttet skubbe formiddagstræningen til foreløbig klokken 14.00.
Brøndby IF har ifølge Ritzau rykket fredagens træning indendørs, mens også Silkeborg og FC Fredericia har rykket dagens session til senere.
AGF og OB skal i aften spille Superliga-premiere, men her er der endnu ikke nogen afklaring på, om snevejret får nogen påvirkning på kampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Herunder er et billede fra FC Københans træningsanlæg, hvor der skovles sne forud for holdets træning senere.


Make VM Great Again: Reportage fra Karrusellen & Live fra Miami!
Drømmeklubben | Afsnit 5Anders og Victor har været på natligt besøg på Karrusellen til en solid omgang hatewatch af Sverige - side om side med en stor flok skønne Japanere.
Læs mere
FC København
Silkeborg IF
Brøndby IF
FC Fredericia
3F Superliga


































