2024-12-05 13:20:06

Sneboldkamp koster AGF og FCN 5000 kroner

Tilhængere fra AGF og FCN kastede med snebolde under holdenes indbyrdes møde i november, og det koster begge klubber 5000 kroner i bøde. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - første kvartfinale

FT

AGF

1 - 0

BIF

Det kan få konsekvenser at kaste med snebolde. 

Det må både AGF og FC Nordsjælland sande. 

De to hold mødte hinanden på en råkold fredag aften den 22. november, og her blev der i alt kastet med fire snebolde fra de to klubbers tilskuere. To fra hver lejr. 

Og det koster. 

Fodboldens Disciplinærinstans oplyser i en kendelse, at både AGF og FCN har fået en bøde på 5000 kroner. Fodboldens Disciplinærinstans har desuden oplyst, at der er øget fokus på kast med genstande mod og på banen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Sneboldkamp koster AGF og FCN 5000 kroner
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Det bliver samtidig understreget, at de fire sneboldskampe ikke havde indflydelse på kampens afvikling. 

Inde på banen vandt FC Nordsjælland 1-0. Hvem der vandt sneboldkampen må stå hen i det uvisse. 

Kendelserne kan ikke appelleres. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - første kvartfinale

FT

AGF

1 - 0

BIF

Annonce

23 kommentarer

Se kommentarer
Annonce