German Onugkha har fået en flyvende start på sit comeback i Vejle Boldklub.
Mandag aften gæster angriberen Sydbank Park, hvor der venter et spændende opgør ude mod Sønderjyske i 3F Superligaens nedrykningsspil.
Forud for opgøret har Bold talt med Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard om håndteringen af den formstærke angriber.
- Vejle har efter flere sejre fået noget fornyet energi og tro, måske også via trænerskiftet, men så har de også fået en talisman i form af Onugkha, som har været godt præsterende.
- Selvfølgelig kigger hans holdkammerater efter ham, det ved vi alle sammen, så vores opgave bliver at håndtere de ting, han gør godt.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Man kan ikke løbe fra, at de har en klar og tydelig profil i Onugkha, men vi skal huske på, at der også kommer ti andre, udtaler Nørgaard til Bold.
Kampen mellem Sønderjyske og Vejle spilles mandag aften klokken 19.00 og kan følges live i tekst på bold.
Sønderjyske har udtaget truppen til opgøret. Du kan finde truppen her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Sønderjyske
Vejle Boldklub
3F Superliga





































