2024-08-31 20:53:32

Spøjs aftale: FCN henter tidl. Forest-kant

Alex Mighten er skiftet fra Nottingham Forest til San Diego FC, men frem til årsskiftet spiller han i FC Nordsjælland.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 4. runde

FT

LIV

0 - 1

NOT

Nu gavner det FC Nordsjælland, at San Diego FC har hentet en ny spiller.

Alex Mighten skifter til San Diego fra Nottingham Forest, men først skal han forbi Farum.

Frem til årsskiftet spiller Mighten i FC Nordsjælland, indtil FCN's søsterklub træder ind i Major League Soccer.

- Alex Mighten er en hurtig og spændende kantangriber, som San Diego FC har signet til det nye MLS-hold, der samles i januar 2025. 

- Den aftale har givet os mulighed for at låne ham i efterårssæsonen, hvor han med fordel kan hjælpe FCN og på kort sigt skærpe konkurrencen på de offensive pladser, siger Director of Football, Phil Radley.

Mighten er født i USA, men er vokset op i England, hvor han også har vist sig frem på diverse ungdomslandshold.

Han har derfor fået sin fodboldopdragelse på Nottingham Forests akademi og spillet 55 Championship-kampe for klubben.

Men nu gælder det Superligaen for den 22-årige kantspiller.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 4. runde

FT

LIV

0 - 1

NOT

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce