Transfervinduet er smækket i, men en række spillere mangler stadig at finde ny klub.
Med de danske briller gælder det eksempelvis Andreas Maxsø, Kasper Junker og Mathias Zanka, mens store navne som Jesse Lingard og Raheem Sterling også går ledigt.
Og selv om de danske klubber ikke længere har mulighed for at købe nye spillere, kan de godt hente kontraktfri spillere.
Det kræver en dispensation fra Divisionsforeningen, fordi registreringen sker uden for de normale transfervinduer, og her foreskriver reglerne, at der skal tages ’behørigt hensyn til en korrekt sportslig afvikling af turneringerne’.
Og hvad betyder det så?
Det kan ikke sættes endegyldigt på formel, men her er tale om en generel hensynsafvejning. Først og fremmest kigges der på, hvor mange klubber den pågældende spiller har været forbi i indeværende sæson.
Artiklen fortsætter efter billedet

Reglerne siger, at man i løbet af en sæson godt må være registreret i tre forskellige klubber, men en spiller må maksimalt deltage i officielle kampe for to forskellige klubber i løbet af et turneringsår, der løber fra 1. juli til 30. juni.
Så hvis en spiller allerede har optrådt for to klubber i denne sæson, er det altså først muligt at komme i kamp for en tredje klub i næste sæson, medmindre den tredje klub spiller i en liga, der følger kalenderåret – Sverige, Norge eller USA eksempelvis.
Deadline i runde 28
Hvis Divisionsforeningen skal give dispensation til registreringen af en transferfri spiller, efter vinduet er lukket i, kræver det som udgangspunkt, at spilleren kom ud af sin kontrakt, mens det danske transfervindue var åbent.
Det er i princippet ligegyldigt, hvor længe spilleren har været kontraktfri, men en spiller, der først bliver kontraktfri nu, er altså ikke aktuel for danske klubber at hente.
Omvendt kan spillere fra danske klubber godt skifte til eksempelvis Sverige eller Norge, så transfervinduet er åbent i det pågældende land.
Men hvis danske klubber vil forstærke sig med en transferfri spiller, er der også en deadline at forholde sig til.
Divisionsforeningens cirkulære dikterer nemlig, at der aldrig kan opnås en dispensation, hvis der resterer fire eller færre spillerunder af Superligaen.
Så snart runde 28 er overstået, er det altså for sent.
De fleste registreringer af transferfri spillere sker typisk i forlængelse af transfervinduet, men i princippet er det ikke sværere at få dispensation i april.
28. spillerunde af Superligaen afvikles omkring weekenden den 25. og 26. april.

Gør Superligaen sjovere!
Har du styr på stjerner, start-11’er og styrkeforhold i Superligaen? Så skal du oprette dit managerhold med det samme! Det gør alle kampene sjovere - selv dem, som du normalt har kørende i baggrunden.
Opret din egen miniliga til vennerne, vælg dine spillere inden kick-off fredag den 6. februar kl. 19.00 og gør Superligaen sjovere med et managerhold på holdet.dk.
Husk du med Bold+ , kan få adgang til skarpe managertips til hver runde!


AGF
FC Midtjylland
FC København
OB
Silkeborg IF
Sønderjyske
Brøndby IF
FC Nordsjælland
Vejle Boldklub
Randers FC
FC Fredericia
Viborg FF
3F Superliga




































