Ligesom i denne sæson har Danmark i den kommende sæson fire europæiske billetter.
De fordeles således, at den danske mester kommer i Champions League-kvalifikationen, mens pokalvinderen får chancen for Europa League.
Superligaens andenplads samt vinderen af playoff-kampen mellem nummer tre og vinderen af nedrykningsspillet træder ind i kvalifikationen til Conference League.
Enten AGF eller Silkeborg får altså en bedre europæisk billet med mulighed for langt større indtægter end nummer to i 3F Superligaen, der lige nu er FC Midtjylland, men også meget vel kan blive Brøndby, FC København eller endda FC Nordsjælland.
Spørger man Silkeborg-træner Kent Nielsen, forstår han udmærket, at der er forskellige holdninger til det.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg synes ikke, man kan sige, hvad der er retfærdigt eller ikke retfærdigt. Der er jo noget over at vinde en pokalturnering, og så kan man synes og mene, hvad man vil.
- Hvad der er retfærdigt og ikke retfærdigt, tror jeg, du kan spørge 100 mennesker om, og der er nok 50 forskellige svar, siger Kent Nielsen til Bold efter returkampen mod Fredericia.
UEFA’s argument
Hvis man tror, at den beslutning ligger hos Divisionsforeningen, tager man fejl.
- Det er en beslutning, der er taget af UEFA’s eksekutivkomité, så det er ikke en prioritering, som vi eller nogen andre lande har lavet.
- Da man droppede pokalvindernes cup, blev man i UEFA-systemet enig om, at det skulle have en høj rangering at vinde den nationale pokalturnering, siger turneringschef Peter Ebbesen til Bold.
Spørgsmålet er, om det er på sin plads, når sølvvinderen i 3F Superligaen trods alt har spillet sig til det over 32 runder i modsætning til i pokalen.
- Hvis du ringer ned og spørger UEFA, vil de nok bruge argumentet, at det handler om, at pokalvinderen faktisk har vundet og løftet en pokal i modsætning til nummer to og tre i ligaen, siger Ebbesen.
Forhåbentlig går Danmark i sommeren 2025 tilbage til at have fem europæiske pladser, hvilket vil udvande diskussionen en smule, men i år er det altså som nævnt ovenfor.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AGF
FC Midtjylland
FC København
Silkeborg IF
Brøndby IF
FC Nordsjælland
3F Superliga


































