2024-09-10 15:36:16

Uwe storroser Kent Nielsen: Bedste kandidat til landstrænerjob

AGF-træner Uwe Rösler er ikke i tvivl om, at Kent Nielsen for ham er den bedste kandidat til at blive Danmarks næste landstræner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold til AGF-træning
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

AGF

1 - 1

SIF

Uden overhovedet at blive spurgt havde Uwe Rösler én ting, han tirsdag ville sige til pressen efter AGF's træning.

Midt i et svar om, hvad han forventer af den kommende kamp mod Silkeborg søndag, lød det pludselig:

- Jeg har forberedt mig på det her: Kent Nielsen er for mig den bedste kandidat til jobbet som landstræner, for det, han har gjort for Fodbolddanmark, er fantastisk, lød det med et smil fra Rösler.

Aarhusianernes tyske cheftræner er fuld af begejstring for sin cheftræner-kollega fra Silkeborg, der gennem mere end 500 kampe som superligatræner har imponeret stort.

Mesterskab i AaB, bronze og pokaltitel i Silkeborg gør, at Uwe Rösler ikke ser nogen bedre mand til at blive Kasper Hjulmands permanente afløser.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Uwe storroser Kent Nielsen: Bedste kandidat til landstrænerjob
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- For mig er et job som landstræner det ypperste i vores fag. Jeg synes, at landsholdet bør ansætte den bedste mand med mest erfaring, og jeg ser ikke nogen bedre end ham.

Synes du, han er en realistisk kandidat?

- Det ved jeg ikke. Jeg læste, at nogen havde forudsagt ham som kandidat, og jeg tænkte, at det var en ganske god pointe. Han er så erfaren, han har vundet titler. Han har været i stand til at forvandle Silkeborg til et hold, der konkurrerer, sælger spillere hvert år og igen konkurrerer hver gang.

- Han får det maksimale ud af sit budget og sine spillere. Han har erfaringen. Han har de menneskelige kvaliteter. Han er ydmyg. Han er en rigtig god kollega. Jeg synes, han er en god kandidat, lyder det fra Rösler.

Danmark har netop vundet 2-0 over både Schweiz og Serbien under ledelse af midlertidig landstræner Lars Knudsen, som afløste sygdomsramte Morten Wieghorst, der efter Hjulmands stop ellers var udnævnt som landstræner for efteråret.

Af øverste kandidater til den permanente stilling har Thomas Frank indtil videre været nævnt flittigst, mens også Bo Svensson, Bo Henriksen, Brian Priske og Jon Dahl Tomasson er blevet nævnt.

Trods sine 62 år og at være ældre end alle de andre nævnte kandidater, synes AGF-cheftræneren Uwe Rösler, at Kent Nielsen er meget moderne i sin trænerstil.

- Jeg vil aldrig kalde Kent Nielsen en gammeldags træner. Jeg synes, hans måde at spille på er meget moderne, lyder svaret fra Rösler.

Kent Nielsen spillede i sin aktive karriere selv 54 landskampe for Danmark, hvor han blandt andet havde en stor andel i EM-triumfen tilbage i 1992.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

AGF

1 - 1

SIF

Annonce

36 kommentarer

Se kommentarer
Annonce