Som Bold kunne fortælle i starten af januar, har Mathias Zanka ophævet sin kontrakt i LA Galaxy og er derfor fri til at finde sig en ny klub.
Men det står tilsyneladende ikke mejslet i sten, at fodboldkarrieren fortsætter for 35-årige Zanka.
Mandag morgen er hovedpersonen kommet med en opdatering på Instagram.
- ’Så hvad er det næste? Ny klub, ikke mere fodbold, børnetøjsdesigner på fuldtid?’. Det er de spørgsmål, jeg bliver ved med at få.
Artiklen fortsætter efter billedet

- For at være ærlig ved jeg det ikke endnu. For første gang giver jeg mig selv plads til at se, hvad den rigtige mulighed vil være. Til virkelig at søge dybt indeni, finde ud af, hvad der motiverer mig, og hvor passionen er – den slags passion, der er nødvendig for at lykkes. Lykkes med hvad som helst.
- Det eneste, jeg er sikker på lige nu, er at jeg tager mig tid, og jeg ved, at det er en luksus, som de færreste har.
Mathias Zanka står noteret for 303 kampe for FC København og 37 landskampe.

Sure Zorniger og europæiske drømme
Ugens Suppe | Afsnit 2Alexander Zorniger lægger offentligt pres på Troels Bech i jagten på nye spillere. Er det bare klassisk Zorniger - eller er der grund til bekymring i OB?
Læs mere
3F Superliga






























