2023-02-13 12:39:01

34-årige Kruse er kontraktfri: Vil gerne tilbage til Bundesligaen

Max Kruse drømmer om at vende tilbage til Bundesligaen, men hidtil har samtalerne med tyske klubber ikke givet en kontrakt af sig, siger den klubløse tysker. 

Artiklen fortsætter efter annoncen

Max Kruse faldt tidligere på sæsonen i unåde hos Wolfsburg-træner Niko Kovac, derfor fik han i november ophævet sin aftale med klubben efter en uskøn periode.

Siden har den 34-årige angriber været uden klub, men nu fortæller han, at han endnu ikke har opgivet at vende tilbage til den bedste tyske række. 

- Når jeg har talt med klubber, så har det ikke været det sportslige, som har sat en stopper for en aftale. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -34-årige Kruse er kontraktfri: Vil gerne tilbage til Bundesligaen
Foto: Fabian Bimmer/Reuters/Ritzau Scanpix

- Flere af dem (klubber, red.) har været bange for at rykke på det. Der er ikke tvivl om mine sportslige evner. 

- Jeg vil gerne spille i Bundesligaen igen, men det vil også været interessant at spille i USA eller Canada. Vi må se, hvad der sker, udtaler Kruse ifølge Bulinews til Sport1. 

Max Kruse har i løbet af karrieren spillet 14 landskampe for Tyskland, han har 307 Bundesliga-kampe på CV’et.

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
annonce
annonce
annonce
annonce