Patrick Wimmer tager ikke turen med ned i 2. Bundesliga.
Onsdag aften oplyser Hoffenheim således, at man har købt den østrigske landsholdsspiller i Wolfsburg og udstyret ham med en længere aftale.
Sportsdirektør Paul Pajduch glæder sig over handlen.
- Patrick er en offensiv spiller, som kan bruges på flere positioner, og han har allerede bevist sine kvaliteter i Bundesligaen.
- Med sin intense spillestil og stærke duelspil passer han perfekt til vores måde at spille på.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Efter Wolfsburgs nedrykning havde Patrick mange tilbud fra både ind- og udland. Derfor glæder det os ekstra meget, at han har valgt Hoffenheim.
- Vi er overbeviste om, at han straks vil styrke holdet, samtidig med at han stadig har potentiale til at udvikle sig yderligere, siger han.
Hoffenheim betaler angiveligt 75 millioner kroner for den 25-årige offensivspiller.
Patrick Wimmer nåede 104 kampe i Wolfsburg-trøjen med 14 scoringer og 18 oplæg til følge.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Hoffenheim
Wolfsburg
Bundesliga

































