Aaron Anselmino er ny mand i Dortmund.
Den argentinske forsvarer er onsdag skiftet til storklubben på en lejeaftale for resten af sæsonen. Der er ingen købsoption i aftalen.
På Dortmunds hjemmeside sætter direktør Lars Ricken ord på nyheden:
- På grund af skaderne til Emre Can, Nico Schlotterbeck og Niklas Süle var vi nødt til at reagere på forsvarspositionen.
- Aaron Anselmino har allerede samlet erfaring i den bedste række i sit hjemland og råder over et stort potentiale. Chelsea gav ham sidste sommer en meget lang kontrakt, og det var ikke uden grund, udtaler Dortmund-direktør Lars Ricken.
20-årige Aaron Anselmino skal spille i trøje nummer 28 for Dortmund.
Argentineren er noteret for én førsteholdskamp for Chelsea.

Hård uge for Superligaen i Europa
Hattrick | Afsnit 159Det blev til en enkelt uafgjort og tre nederlag, da FC København, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og AGF var i aktion i de europæiske kvalifikationer i midtugen. Vi kigger på den dårlige danske uge.
Læs mere
Chelsea
Dortmund
Bundesliga





































