

Jesper Lindstrøm scorede et klassemål og lavede en assist, da Frankfurt i seneste runde bankede Schalke.
Det skulle den danske kreatør forsøge at følge op på onsdag aften, men det endte med skuffelse for Frankfurt.
Frankfurt kom ellers foran lige før pausen. Lindstrøm blev nedlagt på kanten af feltet, men dommeren gav fordelen og lod spillet fortsætte, og til sidst hamrede Randal Kolo Muani bolden i mål til 1-0.
Få minutter inde i anden halvleg svarede Freiburg dog igen, da Matthias Ginter kom stormende og stangede udligningen i nettet.
Artiklen fortsætter efter billedet

Lindstrøm kom kortvarigt i fokus midtvejs i anden halvleg, da han sparkede en modspiller, som faldt til jorden. Dommeren kiggede situationen igennem på VAR, men nøjedes med et gult kort til Lindstrøm.
Se episoden i toppen af artiklen.
Opgøret bød ikke på flere mål, så både Frankfurt og Freiburg har 31 point for 17 kampe og er på en delt tredjeplads i Bundesligaen sammen med Dortmund.
Leverkusen vandt andetsteds 2-0 over Bochum.