Den 23-årige østrigske forsvarsspiller Nikolas Veratschnig skal i den kommende sæson tørne ud for FC Red Bull Salzburg.
Han skifter på en fireårig aftale fra Mainz, hvor han har spillet de seneste to sæsoner.
- Det vigtigste for mig er at spille mere fodbold igen. Jeg fik det i starten af min Mainz-tid, men på det seneste har det ikke været ideelt.
- Jeg vil gerne have mere spilletid i FC Red Bull Salzburg, og jeg ved, at jeg har, hvad der skal til, udtaler Nikolas Veratschnig til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

I den forgangne sæson blev det til 21 optrædener for Mainz 05, hvor seks af dem var fra start.
Veratschnig har tidligere spillet for de østrigske klubber Wolfsberger AC, AKA Wac og Feldkirchen J.
Han har tidligere spillet en række ungdomslandskampe for Østrig, og han har også været udtaget en enkelt gang til A-landsholdet, hvor han dog ikke kom på banen.
OFFIZIELL: Nikolas Veratschnig wechselt zum FC Red Bull Salzburg! Der 23-jährige Außenverteidiger kommt vom 1. FSV Mainz 05 und unterschreibt einen Vertrag bis zum 30. Juni 2030. ✍️ pic.twitter.com/zJW8Pe2wOq
— FC Red Bull Salzburg (@RedBullSalzburg) June 9, 2026

Alt på spil i Brøndby
Hattrick | Afsnit 23Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.
Læs mere
Mainz 05
Salzburg
Bundesliga
























