2026-08-18 14:06:06

Medie: Leipzig undersøger Nkunku-retur

Ifølge Sky Sport-journalisten Philipp Hinze undersøger Leipzig muligheden for at hente Christopher Nkunku retur til klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

DFB Pokal - 1. runde

FT

ETR

0 - 6

RBL

Christopher Nkunku har aldrig formået at finde formen i AC Milan.

Nu forlyder det, at den franske offensivspiller kan være på vej retur til RB Leipzig.

I hvert fald beretter Sky Sport-journalisten Philipp Hinze på det sociale medie X, at den tyske klub lige nu undersøger muligheden.

Dialogen er ikke så langt, at det endnu er til at sige, om det vil være på leje eller permanent, men Leipzig er blandt flere interesserede klubber, lyder det.

28-årige Nkunku fik sit internationale gennembrud, da han fra 2019 til 2023 tørnede ud for netop Leipzig. I den periode blev det til 70 mål og 56 oplæg i 170 kampe.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Medie: Leipzig undersøger Nkunku-retur
Foto: Daniele Mascolo/Reuters/Ritzau Scanpix

Franskmanden tog efterfølgende til Chelsea, men hans debutsæson blev ødelagt af en alvorlig knæskade i pre-season. Siden har han kæmpet med at få fast spilletid i både Chelsea og Milan.

Christopher Nkunku har kontrakt med AC Milan til sommeren 2030. Han har lavet otte mål i 35 kampe for den italienske storklub.

Leipzigs Conrad Harder bliver tirsdag sat i forbindelse med et skifte til Galatasaray. Læs mere om det her

Podcast Cover

Alt på spil i Brøndby

Hattrick | Afsnit 23

Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.

Læs mere
-20:17

Artiklen fortsætter efter indholdet

DFB Pokal - 1. runde

FT

ETR

0 - 6

RBL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce