2025-01-27 19:53:02

Officielt: Mads Roerslev skifter til Wolfsburg

Mads Roerslev skifter fra Brentford til Wolfsburg på en lejeaftale for resten af sæsonen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 24. runde

FT

BRE

0 - 2

TOT

Wolfsburg er blevet en dansker rigere. 

Mandag er højrebacken Mads Roerslev skiftet fra Brentford til Wolfsburg på en lejeaftale for resten af sæsonen. 

Wolfsburg melder intet om en købsoption, men ifølge Bolds oplysninger har tyskerne sikret sig en option på syv millioner euro. Det svarer til cirka 50 millioner danske kroner. 

Danskeren glæder sig over skiftet: 

- Jeg er meget glad for at være her. VfL Wolfsburg er en rigtig god klub, og jeg kan godt lide den måde, holdet spiller fodbold på. 

- Jeg er glad for at være en del af det nu og kan næsten ikke vente med at spille på dette smukke stadion, udtaler danskeren på Wolfsburgs hjemmeside. 

I Wolfsburg bliver Roerslev holdkammerat med danskerne Andreas Skov Olsen, Jonas Wind og Joakim Mæhle. 

25-årige Mads Roerslev har været i Brentford siden sommeren 2019. Han har 146 førsteholdskampe for klubben.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 24. runde

FT

BRE

0 - 2

TOT

Annonce

18 kommentarer

Se kommentarer
Annonce