Pludselig gik det stærkt.
Da FC Köln først fik øjnene op for Sebastian Sebulonsen, gik der ikke mange dage, før Brøndby annoncerede salget af den norske back.
- Tingene gik pludselig hurtigt, så jeg nåede ikke at sige ordentligt farvel til folkene i og omkring klubben. Men forhåbentlig kigger jeg forbi igen inden længe. Én gang Brøndby, altid Brøndby, lød det fra dengang fra Sebulonsen.
Nordmanden har siden skiftet nydt stor succes og været fast mand i Bundesliga, men han holdt sit ord og været tilbage i Brøndby og sige ordenligt farvel.
Det fortæller Sebastian Sebulonsen i et interview med Bold:
- Det varede ikke længe, fra jeg fandt ud af, at Köln var interesseret, til at skiftet faldt på plads. Så der var ikke rigtig tid til at sige ordentligt farvel.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Men selvfølgelig fik jeg sagt farvel til mine nærmeste venner på holdet dagen før, jeg rejste.
- Heldigvis fik jeg sagt ordenligt farvel til alle et par uger senere. Da jeg var i København for at hente mine ting, fik jeg lejlighed til at komme forbi Brøndby stadion og få en snak med alle, siger Sebulonsen.

Sebulonsen tørnede ud for Brøndby 77 gange mellem 2022 og 2025, og han vil i den grad anbefale andre et ophold i klubben.
- Jeg er meget glad for min tid i klubben, og jeg har kun gode ting at sige om Brøndby. Jeg vil altid følge klubben tæt, siger backen.
Duellerer med Suzuki
Den 26-årige nordmand har fået tæt på fuld spilletid siden skiftet til Köln.
22 kampe har kastet 20 startpladser af sig, mens det er blevet til indhop i de sidste to.
Sebulonsen kan godt mærke skridtet op fra Superligaen til Bundesliga, men det er kun fedt.
- Det har været fantastisk at komme til Bundesliga og spille. Det er et skridt opad på en del områder, så det er også en udfordring. Men det kan jeg godt lide, og det har været en fantastisk oplevelse.
Selv om den københavnske vestegen er skiftet ud med det vestlige Tyskland, har Sebulonsen langt fra pakket Brøndby væk.
- Jeg fik mange gode venner i min tid i Brøndby, og jeg taler stadig regelmæssigt med dem, siger Sebulonsen, der allerede har stået over for en af de gode kammerater fra tiden i Danmark.

Selv om gensynsglæden har været stor, er den norske back ikke helt tilfreds med den seneste duel mod Yuito Suzuki og resten af Freiburg-holdet:
- Jeg har allerede spillet mod Yuito to gange, og det har været rigtig dejligt at se ham igen - også selv om vi tabte sidste gang, afslutter Sebulonsen med et stort smil.
Den 26-årige nordmand er på kontrakt med FC Köln frem til sommeren 2028.
Bundesliga-oprykkerne indtager en flot tiendeplads i tabellen.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere

Brøndby IF
FC Köln
Bundesliga
































