Dante indstiller til sommer sin aktive karriere, men brasilianeren er langt fra færdig med fodboldens verden.
Sky Sport erfarer, at den 42-årige forsvarsspiller fortsætter sit professionelle virke som U23-træner i Bayern München, hvor han selv nåede 133 kampe for førsteholdet over tre år fra 2012 til 2015.
Ifølge Sky har parterne skrevet under på kontrakten i Bayern München, hvor Dante kommer til at overtage U23-holdet fra Holger Seitz.
Ud over U23-holdet menes Dante også at få ansvaret for Bayern Münchens Youth League-hold, der er en fleksibel trup med yngre U23-spillere samt U17- og U19-spillere.
Artiklen fortsætter efter billedet

Hidtil har det ifølge Sky været cheftræneren for U19 i Bayern München, der har stået i spidsen for Youth League-holdet, men fra sommer bliver ansvaret flyttet over til U23 med Dante som træner.
Brasilianeren spiller lige nu hos Nice, hvor han har kontraktudløb til sommer.

Danmark øjner stor Europa-gevinst
Hattrick | Afsnit 174Superliga-klubberne havde igen en flot uge ude i Europa, hvor der blev hentet vigtige koefficientpoint hjem til Danmark. Kan Danmark tage 12. pladsen, vil det for alvor se godt ud.
Læs mere
Nice
Bayern München
Bundesliga

































