


Belgien må undvære Thibaut Courtois i hele den kommende Nations League-kampagne.
Den 34-årige keeper har besluttet sig for at holde en pause fra landsholdet og har forklaret sin beslutning over for landstræner Mark van Bommel på et møde i Madrid.
Det fortæller han i et interview med Het Laatste Nieuws efter Real Madrids 2-1-sejr over Inter tirsdag aften.
- Jeg har besluttet, at jeg ikke spiller hele Nations League-kampagnen med Belgien, siger Courtois og fortsætter.
- Medmindre Van Bommel kommer i problemer på grund af skader - så kan jeg undtagelsesvist blive udtaget. Men det betyder også, at jeg ikke spiller, hvis vi eventuelt når Final Four.
Artiklen fortsætter efter billedet

Courtois luftede allerede sine overvejelser omkring at tage en landsholdspause kort efter Belgiens VM-exit.
Siden fulgte et møde mellem den nyslåede landstræner Mark van Bommel og Courtois i Madrid. Her gjorde målmanden det også klart, at han ser sig selv gøre comeback, når kvalifikationen til EM starter.
Spørgsmålet er så, om han til den tid er væltet af pinden.
- Jeg stiller mig igen til rådighed til EM-kvalifikationskampene. Det er godt for Van Bommel, men han svarede, at han ikke kan garantere mig en startplads, siger Courtois og uddyber.
- Hvis den målmand, der står i Nations League, gør det godt, kan det være, at Van Bommel fortsætter med ham. Men jeg vil kæmpe for min plads. Jeg vil bevise, at jeg igen er førstemålmand, afslutter den belgiske keeper.
Thibaut Courtois står noteret for 115 landskampe.

Real Madrid
Belgien
UEFA Nations League A

























