UEFA har onsdag eftermiddag taberdømt Kosovo med 0-3, hvis kamp mod Rumænien blev afbrudt i weekenden, fordi Kosovos spillere forlod banen i protest over nedladende sange fra rumænske fans.
Rumænien har imidlertid modtaget et væld af bøder.
Det fremgår af en samlet kendelse fra kampen på UEFA's hjemmeside. Stillingen var 0-0, da kampen blev afbrudt.
Udfaldet betyder også, at der er dårligt nyt til Sverige og landstræner Jon Dahl Tomasson.
For Sverige var inden dommen placeret som den bedste førsteplads i C-rækken, og dermed øjnede de også en plads i VM-playoff, hvis ikke de lykkes med at kvalificere sig via den direkte VM-kvalifikation.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den fordel tilfalder nu Rumænien, der med 18 af slagsen har maksimumpoint i deres gruppe mod Sveriges 16.
Sveriges puljesejr sikrer dog med sikkerhed oprykning til den næstbedste række i Nations League.
Rumænien er i alt blevet idømt bøder for 128.000 euro, hvilket cirka svarer til 955.000 kroner. Det sker som følge af en lang række overtrædelser.
Kosovo har fået en bøde på 6000 euro for uretmæssig adfærd.

Sverige
Rumænien
Kosovo
UEFA Nations League C
































