Tirsdag testede det norske landshold VM-formen.
Det gjorde de på Ullevaal stadion mod Schweiz, men græstæppet er blevet udskældt efter opgøret.
Efter kampen blev den norske stjerne Erling Haaland nemlig spurgt ind til græstæppet på Ullevall, og hvornår han sidst spillede på sådan en bane.
- Jeg tror, det var mod Færøerne for et par år siden. Jeg blev skadet dengang. Det var ikke så slemt som i dag. Det var helt forfærdeligt, siger Erling Haaland til TV 2 Norge.
Haaland får støtte fra sin holdkammerat Sander Berge i forhold til banens tilstand.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er skuffende, at der vil være sådanne baneforhold i marts, siger Berge.
Efter opgøret har Karl-Petter Løken, Generalsekretær i det norske fodboldforbund, taget imod kritikken.
- Banen er ikke god nok. Det er der ingen tvivl om det, sådan som det var i dag. Vi skal lave en grundig gennemgang af, hvorfor det var så slemt, som det var i dag.
Men lad os bare sige det: Banen var ikke godt nok, siger han til TV2 Norge.
Den 17. juni spiller Norge første kamp ved VM.

VM Morgenbriefing: USA leverede varen
Hattrick | Afsnit 102Canada sikrede sig det første VM-point i landets historie, mens USA leverede en magtdemonstration i deres VM-åbner mod Paraguay.
Læs mere
Venskabskampe
Schweiz
Norge






































